Szukaj

1944

Reklama

Chroń swoje dziecko

w Internecie
Reklama

za darmo ...

Kalendarz

Reklama

Jak odbierasz ...

Wygląd portalu
 

"Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli inni by od Was nie wymagali..." JP2 [100%]

Reklama
Uzależnienie od komputera, Internetu i gier. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
Nasza gazetka - Nasza twórczość :)
Wpisany przez Administrator   

Ciągły rozwój cywilizacji  powoduje, że człowiek wciąż wymyśla i udoskonala  nowe urządzenia i wynalazki, a następnie sam jest przez nie kształtowany.

 


Komputer i Internet w życiu  młodzieży  nie jest czymś   bez znaczenia. Zajmują się one  dużą ilość czasu wolnego  młodego pokolenia. Dlatego kolejne domysły dotyczą gier. Można  przypuszczać  że dla dzieci i młodzieży granie        w gry komputerowe to dla nas bardziej atrakcyjna forma spędzania czasu  wolnego niż np. oglądanie telewizji czy filmu video. Dzieje się tak , dlatego ponieważ podczas oglądania telewizji można  być jedynie  odbiorcą , widzem ,   który jakby  z zewnątrz  przygląda się prezentowanym zdarzeniom . Natomiast gry komputerowe pozwalają   na aktywne uczestnictwo  w wirtualnym świecie, dają możliwość  decydowania  o przebiegu  akcji i wpływania na losy bohaterów. Ponadto podczas gry obecność  drugiego  człowieka , towarzysza zabawy staje się nie potrzebna , ponieważ zastępuje  go  komputer. Wszystkie te cechy  sprawiają, że gry komputerowe dostarczają młodzieży silnych przeżyć i doznań, angażują emocjonalnie i nie dają uczucia nudy. Gry komputerowe w pewnych przypadkach mogą prowadzić do uzależnień. W poradniach psychologicznych coraz częściej pojawiają się rodzice  dzieci uzależnionych od komputera. Porównuje się to uzależnienie  z choroba alkoholową czy narkomanią. Przedmiot uzależnień jest inny, ale mechanizmy są te same. Uzależnienie zaczyna się całkiem niewinnie. Najpierw jest ciekawość i zafascynowanie. Rodzice często z dumą patrzą na swoje kilkuletnie czy kilkunastoletnie  dziecko, które sprawnie obsługuje komputer, uważając je nierzadko za młodego geniusza. Wielogodzinne korzystanie z gier komputerowych i z komputera może przynieść jeszcze inne negatywne skutki mianowicie:
1.Stopniowy zanik więzi rodzinnych i możliwości oddziaływań wychowawczych od strony rodziców.
2. Szkodzić zdrowiu gdyż z jednej strony oznacza wielogodzinne  wystawienie na promieniowanie w zamkniętym pomieszczeniu, a drugiej prowadzi do rezygnacji z aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
3.Korzystając z komputera bez obecności , kontroli rodziców młodzi  są narażenie na szkodliwe bodźce psychiczne (przemoc, destrukcyjna symbolika) zawarte w wielu programach komputerowych.
4.Dlugotrwałe przesiadywanie przy  komputerze  powoduje zmęczenie oraz zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych.
5.Może doprowadzić do wspomnianego już uzależnienia ,a w konsekwencji  powoduje szkody zdrowotne, utrudnia rozwój intelektualny ,  osłabia siłę woli  i osobowość  a także  wrażliwość moralna oraz więzi rodzinne .
Osobny problem w grach stanowi przemoc i agresja. W czasie korzystania z gier ma możliwość oglądania scen dotyczących przemocy co skutkować może wywołaniem różnych agresyjnych fantazji. Przemoc  obniża wrażliwość  na zło i wyrządzona krzywdę. Może  wpływać również na zachowania lękowe , trudności z zasypianiem , koszmary nocne. Niestety w grach komputerowych bardzo często prezentowane SA negatywne, agresywne wzorce  zachowań .Oglądanie i uczestnictwo w grach  pełnych grozy, przemocy, zakłóca prawidłowy rozwój emocjonalny , poznawczy i społeczny. Brutalna rzeczywistość medialna jej źródłem rozdrażnienia i nerwowości . Zasygnalizowane  problemy są mało znane , ponieważ jeśli się o nich mówi negatywnie aspektach gier komputerowych, najczęściej zwraca się uwagę na obecność przemocy i okrucieństwa w grach można jednak przypuszczać iż oddziaływanie  obrazów erotycznych i symboliki satanistycznej jak również bardzo niebezpieczna dla rozwoju młodego człowieka. Sieć internetowa przeżyła gwałtowny rozwój. Dla jednych to „ przysłowiowe ono na świat” szansą i możliwości rozwoju, dla innych powód licznych frustracji, leków, narzekań na stracony czas, a nawet chorobliwego uzależnienia. Warto przyjrzeć się jakie strony odwiedzają i jak spędzają wolny czas spędzony w sieci. Młodzież głównie wykorzystuje Internet do poszukiwania informacji na określone tematy np. przygotowując materiał na zajęcia szkolne. Internet daje dużo możliwości zwłaszcza jeśli nauczy się młodzież korzystać się z niego rozsądnie, ponieważ może  pomóc w nauce, w zabawie., w poznawaniu wielu ludzi oraz komunikowania się ze światem. Popularna usługą internetową jest poczta elektroniczna. Zaletą tego sposobu komunikacji są: oszczędność czasu, możliwość odbierania i wysyłania poczty z każdego miejsca na świecie. Należy jednak pamiętać , że wiadomości e-mailowe zawierają  wirusy,  które mogą uszkodzić komputer, wiadomości śmieci tzw. SPAM, które zawierają materiały  niebezpiecznej treści. Młodzież również często korzysta z chatów- są to serwisy internetowe dzięki którym można kogoś poznać. Problemy, które zostały przedstawione w referacie wskazują na potrzebę wychowania młodzieży i dzieci przez rodziców, do odpowiedniego korzystania z komputera i Internetu. W tej sytuacji rodzice powinni zadbać oto aby w życiu dziecka nie istniał tylko komputer i internetowe znajomości , ale należy dbać również o rozwój innych zainteresowań i dążyć do równowagi w rozwoju dziecka. Rodzice muszą umieć też rozpoznać objawy uzależnienia np. bezsenność, zaniedbywanie obowiązków, rozłączenie z siecią staje sie powodem leków itp.

 

opracowanie:

tekst: Bożena Pszonka, kl.2d

grafika: Jakub Rzucidło, kl.2 d