Szukaj

1944

Reklama

Chroń swoje dziecko

w Internecie
Reklama

za darmo ...

Kalendarz

Reklama

Jak odbierasz ...

Wygląd portalu
 

"Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli inni by od Was nie wymagali..." JP2 [100%]

Reklama
Robochess - robot grający w szachy PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Nasza gazetka - W SIECI

 ghjghj

Ebrahim Jahandar opublikował bardzo ciekawe urządzenie, które gra z użytkownikiem w szachy. Robot ma umiejętność rozpoznawania ruchów przeciwnika, podejmowania decyzji o własnych ruchach, przemieszczania pionków.

Mikrokontroler sterujący to oczywiście AVR Smile, konkretnie Atmega128. Program mikrokontrolera zajmuje 6500 linii i został napisany w C. Dodatkowo urządzenie ma wbudowany wyświetlacz LCD umożliwiający komunikację z użytkownikiem.

Każde pole (a jest ich w szachach 64, jakby ktoś nie wiedział Smile) zawiera kontaktron (ang. reed relay), a każdy pionek ma pod spodem mały magensik - dzięki temu mikrokontroler wiek które pole jest zajęte (podłączenie do mikrokontrolera na zasadzie matrycy, podobnie jak działa klawiatura matrycowa).

Chyba najważniejszą rzeczą w tym projekcie jest to, że nie używa się tu kamery albo innych podobnych metod do rozpoznawania ruchów - wykorzystywane do tego są wymienione wcześniej kontaktrony. Oczywiście każdy magnesik i kontraktron działają w ten sam sposób, tak więc niemożliwe byłoby rozpoznawanie pozycji pionków na podstawie samej obecności. Autor rozwiązał to w ten sposób, że wszystko opiera się na pozycji początkowej każdego z pionków, która to pozycja w szachach jest oczywiście ściśle ustalona. Urządzenie rozpoznaje czy przemieszczony pionek mógł wykonać dany ruch i jeśli okazał się on nieprawidłowy, jest to sygnalizowane.